نمایش نوار ابزار

زندگینامه

حسین فدایی متولد سال ۱۳۳۴ در شهرری است که هنوز هم در آنجا و در خانه پدری سکونت دارد. فدایی در خانواده ای مذهبی و انقلابی تربیت یافته و برادر وی از شهیدان دفاع مقدس است. فدایی از ابتدای جوانی، ازجمله مبارزان فعال نهضت امام خمینی )ره( بود که با راه اندازی گروه توحیدی بدر به صورت تشکیلاتی با رژیم پهلوی مبارزه می کرد.

وی در کنار مبارزه علیه رژیم طاغوت همراه با حجت الاسلام والمسلمین شهید شاهآبادی مدتی را به تحصیل علوم حوزوی پرداخت، مبارزه با رژیم طاغوت چندین بار کار او را به دستگیری توسط ساواک، کمیته ضدخرابکاری و زندان کشاند. فدایی در نیمه های روز ۲۲ بهمن ۵۷، همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی ایران، به دست مردم از زندان رژیم شاهنشاهی آزاد شد.

تأسیس اتحادیه انجمن اسلامی

در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی، حسین فدایی، اتحادیه انجمن اسلامی را باهدف کادر سازی و جذب نیروهای انقلابی راهاندازی کرد. سازماندهی این جوانان به تشکیل و راهاندازی جهاد سازندگی، کمیته انقلاب اسلامی، انجمن اسلامی کارخانهها و بسیاری دیگر از نهادهای انقلابی کمک زیادی کرد. فرماندهی ستاد فوریت های جنگ حسین فدایی ازجمله مؤسسان »سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی« بود و تا زمان انحلال این سازمان به دستور امام خمینی )ره( با نماینده ولی فقیه، مرحوم آیت الله راستی کاشانی در مبارزه با منافقین و گروههای فکری انحرافی همکاری تنگاتنگی داشت .

او با حضور فعال در جبهه های حق علیه باطل مسئولیت های خطیری را بر عهده داشت از جمله فرماندهی گردان دریایی، فرماندهی تیپ خاتم الاوصیا و فرماندهی ستاد فوریت های جنگ وزارت سپاه در جنوب و فرمانده ستاد مرکزی فوریت های جنگ. در زمان مسئولیت او، کارهای خوب و اثرگذاری مانند پل شناور شهید سلیمی بر روی رودخانه اروند اجرا شد. حسین فدایی همزمان نماینده فرمانده سپاه و وزیر سپاه در امور مجلس شورای اسلامی شد. ارائه طرحهای مهمی درزمینۀ پشتیبانی علمی و آموزشی از رزمندگان و برخورداری آنان از تسهیلات دانشگاهی و اشتغال، یکی از ثمرات این مسئولیت بود.

فعالیتهای فرهنگی اجتماعی

 فدایی که دانشآموخته رشته اقتصاد است. پس از پایان جنگ تحمیلی، توان خود را در حوزه های فرهنگی و اجتماعی و… به کار گرفت و مسئولیت های بسیاری را در خدمت به جانبازان و ایثارگران دفاع مقدس، راه اندازی خیریه های ملی و عام المنفعه و تلاش برای تسهیل دسترسی مردم به مایحتاج خود در قالب فروشگاه های تعاونی و زنجیرهای در سراسر کشور به سرانجام رساند.

خدمت رسانی وی به عنوان معاون مرکز جهانی علوم اسلامی، ارتباط مستمری بین او و حوزه، روحانیت و علما ایجاد کرد. او در محضر حضرات آیات بهاءالدینی، فهری زنجانی، جوادی آملی، ربانی خراسانی و خوشوقت به تلمذ درس اخلاق پرداخت.

تشکیل جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی

اواخر دوران موسوم به سازندگی بود که حسین فدایی همراه با برخی مجاهدان دوران دفاع مقدس ازجمله سید آزادگان، مرحوم حجتالاسلام والمسلمین سید علی اکبر ابوترابی، )جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی( را تشکیل داد تا رزمندگان و ایثارگران دفاع مقدس پس از قطعنامه ۵۹۸ بهصورت متشکل و منسجم و با جلوهای جدید در عرصه سیاسی- اجتماعی حضور داشته باشند.

ریاست کارگروه مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس شورای اسلامی

در دهه ۸۰ و با توصیه بسیاری از دلسوزان، حسین فدایی در انتخابات مجلس هفتم و هشتم، خود را در معرض رأی مردم قرار داد و با رأی مردم تهران به مجلس شورای اسلامی رفت. حضور حسین فدایی به عنوان نماینده مردم تهران در کمیسیون اصل ۹۰ مجلس هفتم با حجم بالای فعالیت وی در مبارزه با مفاسد اقتصادی و احیا و تقویت نظارت مجلس بر دستگاه های اجرایی همراه شد و یکی از دو وظیفه اصلی مجلس یعنی نظارت که مغفول مانده بود دوباره احیا گردید. فدایی همچنین ریاست )کارگروه مبارزه با مفاسد اقتصادی( مجلس را بر عهده داشته و نماینده رئیس قوه مقننه در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی بوده است. وی نقش محوری در تهیه طرح های کارشناسی و پژوهشی مبارزه با مفاسد اقتصادی ازجمله طرحهای مهم زیر داشت:

طرح آسیب شناسی و ارزیابی و پیشنهاد اصلاح ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی،طرح رسیدگی به دارایی مقامات، مسئولان و کارگزاران جمهوری اسلامی ایران،طرح کاداستر )شناسنامه ملی ملک( برای جلوگیری اصولی از زمینخواری و … همچنین کارگروه مشخصی برای رسیدگی به پروندههای مبارزه با مفاسد اقتصادی در کمیسیون اصل ۹۰ تشکیل شد که ۴۰۰ پرونده را بررسی کرده و بیش از ۷۰ پرونده از مفاسد اقتصادی دانه درشتها را پیگیری کرد و برخی از آنها را در فرصتی کوتاه به نتیجه رساند. وی پس از مجلس هشتم علاوه بر فعالیتهای سیاسی اجتماعی به تحقیق و بررسی مسائل کلان کشور مشغول بوده است.

معاون بازرسی دفتر رهبر معظم انقلاب

با توجه به تلاشها و تجارب ارزشمند حسین فدایی در مسیر مبارزه با مفاسد اقتصادی و عدالت خواهی و حضور مؤثر در نهادهای نظارتی، وی جایگزین حجت الاسلام ناطق نوری و به سمت معاون بازرسی دفتر مقام معظم رهبری منصوب شد. آقای ناطق نوری از دیماه سال ۶۸ عهده دار این مسئولیت بود.